sobota, 19 listopada 2011

ŚWIATŁOCIEŃ JAK RYSOWAĆ

JAK RYSOWAĆ ŚWIATŁOCIENIE


Gdy już zdobędziemy umiejętność wykonania wstępnego szkicu opartego na bacznej obserwacji form i wpisywaniu ich w szkielet perspektywiczny , a także nie będziemy mieć problemów z zaznaczaniem szczegółów rysowanych obiektów, przyjdzie moment na następny etap wtajemniczenia , a mianowicie na światłocienie .Jak rysować światłocienie i co to takiego ? Sprawia on , że nasze prace są bardziej przestrzenne i mają spotęgowane wrażenie głębi.
Umiejętne wykorzystanie efektów światłocieniowych może stwożyć ciekawy klimat rysunku .
Na początek proponuję rysować pojedyńczy nieskąplikowany przedmiot . Możemy narysować prosty , gładki kubek . Pracę narysujmy ołówkiem . Ważne jest by od początku określić , gdzie w ustawionej w ustawionej przez nas kokompozycji są i najciemniejsze punkty . Po wykonaniu prawidłowego szkicu całości zaczniemy różnicować punkty jasne i ciemne przez nakładanie i krzyżowanie kolejnych warstw kresek. Tak powstaje światłocień .
Cały czas trzeba obserwować model i porównywać i porównywać z tym , co powstaje na naszej kartce . Należy pracować na obszarze całej kompozycji , a nie skupiać się na jednym miejscu . rysując szybko zauważycie , że światło opływa przedmiot pod jednym określonym kątem , a żeby uwypuklić kubek trzeba kontrastować miejsce jasne i ciemne , zaczynając od rysowania ciemnych obszarów , potem rysując pola szare , a to co najjaśniejsze , zostawiając jako biel kartki . dobrze jest też zwrócić uwagę na układ cieni rzucanych przez przedmiot , a także na światła odbite od stołu , a widoczne na powierzchni kubka. Mam nadzieje że te informacje przybliżyły wam jak rysować światłocień .


1 komentarz:

  1. fajnie to opisałaś. Dopiero zaczynam i na pewno przyda mi się każda informacja.
    Świetne tulipany :)

    OdpowiedzUsuń