wtorek, 8 listopada 2011

RYSUJ JAK RYSOWAĆ

Ostatnio mówiliśmy troche o narzędziach jakimi możemy się posługiwać  wykonując prace . Teraz krótko przedstawie formy podstawowe , odległości i proporcje. Bez względu na to, czy przystępujemy do rysowania martwej natury , postaci ludzkiej , czy też pejzażu , dobrze jest bacznie zaobserwować formy , z jakich składa się to , co chcemy rysować .

Prawidłowe narysowanie wstępnego szkicu jest pierwszym krokiem do dobrego efektu końcowego pracy.
Zauważymy wtedy , że nawet bardzo skomplikowane struktury można sprowadzić do konstrukcji złożonych kul , walców , stożków i sześcianów . Te przestrzenne bryły w rysunku na płaszczyżnie przyjmują kształt kół , elips , trójkątów , trapezów , równoległoboków i kwadratów. Nawet ciało ludzkie możemy wpisać w konstrukcję złożoną z prostych form .
Rysuj proste przedmioty i zaobsereuj , które proste formy nam je przypominają , i zacznij rysowanie od nich , a potem zaczniesz rysować szczegóły ?
Aby na bieżąco kontrolować odległości i propozycje przy wykonywaniu rysunku , możemy mieżyć je za pomocą ołówka . Trzymamy ołówek w wyprostowanej ręce i kciukiem odmierzamy od jego czubka długości  odcinków , które odpowiadają jakiemuś fragmentowi rysowanego obiektu. Sprawdzamy relacje między tymi długościami i porównujemy je na rysunku. Poprawne narysowanie wstępnego szkicu jest pierwszym krokiem do dobrego efektu końcowego .
Ustawiając przedmioty w grupę zwróćcie uwagę , aby były one na różnych planach . Jeśli z waszego punktu obserwacyjnego bedziecie je widzieć jako stojące w jednej linii i tak je narysujecie , to to wasz rysunek może wydawać się monotonny .


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz